Διαδικασία

Προκειμένου να γίνει η διαδικασία επιλογής των υποψηφίων υποτρόφων για πρακτική άσκηση, προηγείται σχετική Προκήρυξη των θέσεων που θα πληρωθούν κατά Τμήμα.

Η Προκήρυξη αναρτάται στις Ανακοινώσεις του http://erasmus.duth.gr και στην ιστότοπο του Γραφείου Διασύνδεσης του Δ.Π.Θ. http://career.duth.gr, καθώς και στους πίνακες ανακοινώσεων των Τμημάτων για την ευρεία πληροφόρηση των φοιτητών.

Στην Προκήρυξη εμπεριέχονται πληροφορίες σχετικά με:
  • τις προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούν τα άτομα που θα υποβάλλουν αίτηση υποψηφιότητας
  • τα κριτήρια επιλογής/μοριοδότησης
  • τα απαιτούμενα δικαιολογητικά
  • την καταληκτική ημερομηνία υποβολής των δικαιολογητικών
  • το όνομα και τα στοιχεία επικοινωνίας του Συντονιστή Erasmus του Τμήματος στον οποίο θα υποβληθούν τα δικαιολογητικά
  • τη μηνιαία επιχορήγηση ανά χώρα υποδοχής

Μετά το σχετικό έλεγχο από τον Συντονιστή Erasmus του Τμήματος των δικαιολογητικών που έχουν υποβληθεί, καλούνται οι υποψήφιοι σε συνέντευξη (εφόσον προβλέπεται από την προκήρυξη).

Στη συνέχεια, ειδοποιούνται από το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων του Δ.Π.Θ. οι υποψήφιοι των οποίων εγκρίθηκε η συμμετοχή τους, προκειμένου να καταθέσουν συμπληρωματικά δικαιολογητικά (όπως Δήλωση αποδοχής πίστωσης της υποτροφίας σε λογαριασμό του φοιτητή στην Τράπεζα -κατά προτίμηση Τράπεζα Πειραιώς, φωτοτυπία της πρώτης σελίδας του βιβλιαρίου της Τράπεζας, Στοιχεία Υποτρόφου, Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθένειας, Ασφαλιστήρια Συμβόλαια Αστικής Ευθύνης και Ατυχημάτων) για την υπογραφή α) της Σύμβαση Πρακτικής Άσκησης και β) της Συμφωνίας Πρακτικής Άσκησης (Learning Agreement for Traineeships)

Όλοι οι φοιτητές οι οποίοι έχουν επιλεγεί να μετακινηθούν για πρακτική άσκηση, των οποίων η γλώσσα εργασίας είναι η Αγγλική, Βουλγάρικη, Γαλλική, Γερμανική, Δανική, Ισπανική, Ιταλική, Κροατική, Ουγγρική, Ολλανδική, Πολωνική, Πορτογαλική, Ρουμανική, Σλοβάκικη, Σουηδική, Τσέχικη ή Φιλανδική, υποβάλλονται σε ένα διαδικτυακό (on-line) τεστ αξιολόγησης της γλωσσικής επάρκειας στη γλώσσα που θα χρησιμοποιήσουν για την πρακτική τους άσκηση στο εξωτερικό, μέσω της πλατφόρμας Erasmus+OLS.

Στους υποτρόφους με την αναχώρησή τους κατατίθεται το 80% της υποτροφίας τους στον τραπεζικό τους λογαριασμό, δίδεται αντίγραφο της Σύμβασης και ενημερώνονται για τα δικαιολογητικά που οφείλουν να υποβάλλουν με την επιστροφή τους. Το ποσό της υποτροφίας καθορίζεται ανά χώρα υποδοχής και ανά έτος σύμφωνα με συγκεκριμένο πίνακα χρηματοδότησης.

Με την επιστροφή ο φοιτητής οφείλει εντός μιας εβδομάδας:

• να καταθέσει στο Γραφείο Διεθνών Σχέσεων/Erasmus του Δ.Π.Θ. τη Βεβαίωση/Αξιολόγηση από τον Οργανισμό Υποδοχής, το οποίο οφείλει να ζητήσει από το φορέα υποδοχής εις διπλούν, ώστε να κρατήσει το ένα αντίγραφο για το βιογραφικό του. Πρόκειται για το "Traineeship certificate" το ελάχιστο περιεχόμενο του οποίου περιγράφεται στo τμήμα "After the Mobility" του Learning Agreement for Traineeships.
  • να προχωρήσει στην ηλεκτρονική συμπλήρωση και υποβολή της Έκθεσης Σπουδών (Erasmus participant report) στο mobility tool
  • να υποβληθεί στο διαδικτυακό (on-line) τεστ αξιολόγησης των γλωσσικών δεξιοτήτων στη γλώσσα που χρησιμοποιήθηκε για την εργασία (εφόσον η γλώσσα εργασίας ήταν η Αγγλική, Βουλγάρικη, Γαλλική, Γερμανική, Δανική, Ισπανική, Ιταλική, Κροατική, Ουγγρική, Ολλανδική, Πολωνική, Πορτογαλική, Ρουμανική, Σλοβάκικη, Σουηδική, Τσέχικη ή Φιλανδική)
Στη συνέχεια το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων, μετά τον τελικό έλεγχο του φακέλου του φοιτητή, φροντίζει για την κατάθεση του υπόλοιπου 20% της υποτροφίας στον τραπεζικό λογαριασμό του υποτρόφου.

Απαιτούμενα δικαιολογητικά υποβολής αίτησης

Ενδεικτικά, τα δικαιολογητικά που πρέπει να καταθέσει ένας υποψήφιος για συμμετοχή στο πρόγραμμα Erasmus+ Traineeships είναι (ο παρακάτω κατάλογος είναι ενδεικτικός, παρακαλούμε να ανατρέξετε στην προκήρυξη για την οποία καταθέτετε την υποψηφιότητά σας):
  • Αίτηση Υποψηφιότητας
  • Βιογραφικό Σημείωμα (στα Ελληνικά)
  • Φωτοτυπία Αστυνομικής Ταυτότητας
  • Πιστοποιητικό Φοιτητικής ιδιότητας (προπτυχιακού-μεταπτυχιακού κύκλου σπουδών) με αναλυτική βαθμολογία
  • Πιστοποιητικό επάρκειας γνώσης ξένης γλώσσας (όχι επικυρωμένο)
  • Συστατική Επιστολή Πρότασης Επιλογής του Υποψηφίου από μέλος ΔΕΠ του Τμήματος φοίτησης (στα Ελληνικά). Επισημαίνεται ότι στο τέλος της συστατικής επιστολής, το μέλος ΔΕΠ θα προτείνει τη δυνατότητα συμμετοχής του υποψηφίου στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ Traineeships (εφόσον προβλέπεται από την προκήρυξη)
  • Πρωτότυπη Επιστολή Αποδοχής (Letter of Acceptance) του φορέα υποδοχής που θα πραγματοποιηθεί η πρακτική άσκηση, στην οποία θα περιέχονται οι εξής πληροφορίες:
    • O λογότυπος του φορέα υποδοχής
    • Στοιχεία του υπευθύνου του φορέα υποδοχής που θα υπογράψει τη Συμφωνία Πρακτικής Άσκησης
    • Στοιχεία του υπεύθυνου της παρακολούθησης της πρακτικής άσκησης στο Φορέα Υποδοχής (όνομα, ιδιότητα, διεύθυνση, τηλέφωνο και fax)
    • Στην επιστολή θα αναφέρεται η αποδοχή του φορέα για την πραγματοποίηση της πρακτικής άσκησης (Traineeships) στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ Traineeships για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα μηνών (έναρξη-λήξη). Επιπλέον, θα περιγράφονται αναλυτικά:
      • οι γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες που θα αποκτηθούν,
      • το λεπτομερές πρόγραμμα της περιόδου πρακτικής άσκησης,
      • τα καθήκοντα του εκπαιδευόμενου
    • Τέλος, η επιστολή θα υπογράφεται από τον υπεύθυνο του φορέα υποδοχής και θα σφραγίζεται με τη σφραγίδα του φορέα.