Μήνυμα σφάλματος

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls στην _menu_load_objects() (γραμμή 579 του /nfs/c09/h02/mnt/127352/domains/erasmus.duth.gr/html/includes/menu.inc).

Health care and insurance

All EU students should bring the European Health Insurance card.
Non EU Nationals shall have adequate insurance coverage (private insurance). Students themselves are responsible for the insurance costs from the grant received for the realization of the mobility activity, if not covered by other means.
The home Institution is responsible to check that the student has health insurance, and personal accident coverage.

Health Insurance coverage:
However, the coverage of the European Health Insurance Card or private insurance may not be sufficient, especially in case of repatriation and specific medical intervention. In that case, a complementary private insurance might be useful. It is the responsibility of the home institution of the student to ensure that the student is aware of health insurance issues.