Πρακτική άσκηση Erasmus 2014-2015: Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ PLACEMENTS 2014-2015
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑΣ

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων/Εrasmus του Δ.Π.Θ. θα υλοποιήσει τη δράση πρακτικής άσκησης φοιτητών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Κινητικότητας Erasmus+ για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015.
Το εν λόγω πρόγραμμα παρέχει σε φοιτητές από όλους τους κύκλους σπουδών (προπτυχιακούς–μεταπτυχιακούς–υποψήφιους διδάκτορες) αλλά και προσφάτως αποφοίτους του Δ.Π.Θ., τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση διάρκειας 2 έως 4 μηνών, σε φορείς (π.χ. Επιχειρήσεις, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Ερευνητικά Κέντρα, Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, διπλωματικές αποστολές κ.λ.π.) που εδρεύουν σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015, έχουν εγκριθεί προς υλοποίηση 2 θέσεις Πρακτικής Άσκησης για το Τμήμα Ελληνικής Φιλολογίας.
H επιλογή των φοιτητών θα πραγματοποιηθεί βάσει κριτηρίων (βλ. συνημμένο αρχείο), από τον αρμόδιο Συντονιστή του προγράμματος Εrasmus του Τμήματος.
Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται μέχρι Δευτέρα 22/9/2014 στο Γραφείο του Συντονιστή του προγράμματος Erasmus (κα. Άννα Μαστρογιάννη τηλ. 25310-39925, e-mail: anna@mastrogianni.net).
Η λήξη των τοποθετήσεων πρακτικής άσκησης ορίζεται η 20/9/2015 (ημερομηνία ολοκλήρωσης της πρακτικής άσκησης).