Πρακτική άσκηση Erasmus+: προκήρυξη για τους φοιτητές του Δ.Π.Θ.

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ TRAINEESHIPS 2014-2015
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ Δ.Π.Θ.

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων/Εrasmus+ του Δ.Π.Θ. υλοποιεί τη δράση πρακτικής άσκησης φοιτητών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Κινητικότητας Erasmus+ για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015. Παράλληλα έχει εξασφαλίσει αριθμό θέσεων πρακτικής άσκησης φοιτητών του Δ.Π.Θ. μέσω του Ομίλου Πρακτικής Άσκησης του Παντείου Πανεπιστημίου.
Για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015, είναι διαθέσιμες τουλάχιστον 10 θέσεις Πρακτικής Άσκησης, με χρηματοδότηση μέσω του Δ.Π.Θ. ή/και του Ομίλου.
Το Erasmus+ παρέχει σε φοιτητές από όλους τους κύκλους σπουδών (προπτυχιακούς–μεταπτυχιακούς–υποψήφιους διδάκτορες) αλλά και προσφάτως αποφοίτους του Δ.Π.Θ., τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση διάρκειας 2 έως 6 μηνών, σε φορείς (π.χ. Επιχειρήσεις, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Ερευνητικά Κέντρα, Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, διπλωματικές αποστολές κ.λπ.) που εδρεύουν σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
H επιλογή των φοιτητών θα πραγματοποιηθεί βάσει συγκεκριμένων κριτηρίων για τους φοιτητές του κάθε Τμήματος (βλ. συνημμένα αρχεία), από την Επιτροπή Erasmus σε συνεργασία με τον αρμόδιο Συντονιστή του προγράμματος Erasmus του Τμήματος.
Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται μέχρι την Παρασκευή 20/3/2015 στο Τμήμα Διεθνών Σχέσεων/Erasmus (κα Ελένη Μαυρίδου, τηλ. 25310 39084, e-mail: emavr@kom.duth.gr).

ΣυνημμένοΜέγεθος
Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος90 KB
Έντυπο Αίτησης Υποψηφιότητας82 KB
Κριτήρια - Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών73 KB