Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών: Πρακτική Άσκηση Erasmus+ 2016-2017

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ TRAINEESHIPS 2016-2017
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων/Erasmus του Δ.Π.Θ. θα υλοποιήσει τη δράση πρακτικής άσκησης φοιτητών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Κινητικότητας Erasmus+ για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017.

Το εν λόγω πρόγραμμα παρέχει σε φοιτητές από όλους τους κύκλους σπουδών (προπτυχιακούς-μεταπτυχιακούς-υποψήφιους διδάκτορες) αλλά και προσφάτως αποφοίτους του Δ.Π.Θ., τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση διάρκειας 2 έως 4 μηνών, σε φορείς (π.χ. Επιχειρήσεις, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Ερευνητικά Κέντρα, Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, διπλωματικές αποστολές κ.λ.π.) που εδρεύουν σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017, έχουν εγκριθεί προς υλοποίηση έως 2 θέσεις Πρακτικής Άσκησης για το Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών.

H επιλογή των φοιτητών θα πραγματοποιηθεί βάσει κριτηρίων (βλ. συνημμένο αρχείο), από τον αρμόδιο Συντονιστή του προγράμματος Εrasmus του Τμήματος.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται στο Γραφείο 1 (κ. Γούναρη Ελένη) υπόψη του Συντονιστή του προγράμματος Erasmus (Αν. Καθηγητή κ. Ν. Μπάρκα, τηλ. 25410-79356, εσωτ. 71356, e-mail: nbarkas@arch.duth.gr).

Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων είναι Πέμπτη 23 Ιουνίου 2016.

Η λήξη των τοποθετήσεων πρακτικής άσκησης ορίζεται η 30/9/2017 (ημερομηνία ολοκλήρωσης της πρακτικής άσκησης).