Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία: Πρακτική Άσκηση Erasmus+ 2017-2018

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ TRAINEESHIPS 2017-2018
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων/Εrasmus του Δ.Π.Θ. θα υλοποιήσει τη δράση πρακτικής άσκησης φοιτητών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Κινητικότητας Erasmus+ για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018.

Το εν λόγω πρόγραμμα παρέχει σε φοιτητές από όλους τους κύκλους σπουδών (προπτυχιακούς–μεταπτυχιακούς–υποψήφιους διδάκτορες) αλλά και προσφάτως αποφοίτους του Δ.Π.Θ., τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση διάρκειας 2 έως 4 μηνών, σε φορείς (π.χ. Επιχειρήσεις, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Ερευνητικά Κέντρα, Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, διπλωματικές αποστολές κ.λ.π.) που εδρεύουν σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, έχει εγκριθεί προς υλοποίηση μία (1) θέση Πρακτικής Άσκησης για το Τμήμα Επιστημών της Εκπαίδευσης στην Προσχολική Ηλικία.

H επιλογή των φοιτητών θα πραγματοποιηθεί βάσει κριτηρίων (βλ. συνημμένο αρχείο), από τον αρμόδιο Συντονιστή του προγράμματος Εrasmus του Τμήματος.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται στο Γραφείο της κ. Z. Δαλούκα (Νέο κτίριο – Ισόγειο). Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων είναι η Τετάρτη 31 Μαΐου 2017.
Για κάθε συμπληρωματική πληροφορία μπορείτε να επικοινωνείτε με τη Συντονίστρια του προγράμματος Erasmus (Επίκουρη Καθηγήτρια κ. Α. Καρούσου, τηλ. 25510-30040, e-mail: akarouso@psed.duth.gr).

Η λήξη των τοποθετήσεων πρακτικής άσκησης ορίζεται η 30/9/2018 (ημερομηνία ολοκλήρωσης της πρακτικής άσκησης).