Νομική Σχολή: Πρακτική Άσκηση Erasmus+ 2017-2018

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ TRAINEESHIPS 2017-2018
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΝΟΜΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων/Εrasmus του Δ.Π.Θ. θα υλοποιήσει τη δράση πρακτικής άσκησης φοιτητών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Κινητικότητας Erasmus+ για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018.

Το εν λόγω πρόγραμμα παρέχει σε φοιτητές από όλους τους κύκλους σπουδών (προπτυχιακούς–μεταπτυχιακούς–υποψήφιους διδάκτορες) αλλά και προσφάτως αποφοίτους του Δ.Π.Θ., τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση διάρκειας 2 έως 4 μηνών, σε φορείς (π.χ. Επιχειρήσεις, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Ερευνητικά Κέντρα, Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, διπλωματικές αποστολές κ.λ.π.) που εδρεύουν σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, έχει εγκριθεί προς υλοποίηση 1 θέση Πρακτικής Άσκησης για τη Νομική Σχολή.

H επιλογή των φοιτητών θα πραγματοποιηθεί βάσει κριτηρίων (βλ. συνημμένο αρχείο), από τον αρμόδιο Συντονιστή του προγράμματος Εrasmus του Τμήματος.

Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται στο Γραφείο του Συντονιστή του προγράμματος Erasmus (Αναπληρωτή Καθηγητή κ. Μ. Χρυσομάλλη, τηλ. 25310-39516, 25310-39839, e-mail: vtsimpir@law.duth.gr, kavala57@yahoo.gr).

Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων είναι Τετάρτη 31 Μαΐου 2017.

Η λήξη των τοποθετήσεων πρακτικής άσκησης ορίζεται η 30/9/2018 (ημερομηνία ολοκλήρωσης της πρακτικής άσκησης).