Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης: 2η πρόσκληση για πρακτική άσκηση 2017-2018

2η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ
ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ TRAINEESHIPS 2017-2018
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων/Εrasmus του Δ.Π.Θ. υλοποιεί τη δράση πρακτικής άσκησης φοιτητών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Κινητικότητας Erasmus+ για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018.
Το εν λόγω πρόγραμμα παρέχει σε φοιτητές από όλους τους κύκλους σπουδών (προπτυχιακούς–μεταπτυχιακούς–υποψήφιους διδάκτορες) αλλά και προσφάτως αποφοίτους του Δ.Π.Θ., τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση διάρκειας 2 έως 4 μηνών, σε φορείς (π.χ. Επιχειρήσεις, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Ερευνητικά Κέντρα, Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, διπλωματικές αποστολές κ.λ.π.) που εδρεύουν σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Για το ακαδημαϊκό έτος 2017-2018, έχει εγκριθεί (συμπληρωματικά) προς υλοποίηση 1 θέση Πρακτικής Άσκησης για το Τμήμα Αγροτικής Ανάπτυξης.
H επιλογή των φοιτητών θα πραγματοποιηθεί βάσει κριτηρίων (βλ. συνημμένο αρχείο), από τον αρμόδιο Συντονιστή του προγράμματος Εrasmus του Τμήματος.
Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται στο Γραφείο του Συντονιστή του προγράμματος Erasmus (Επίκουρο Καθηγητή κ. Χ. Καρελάκη, τηλ. 25520-41110,
e-mail: chkarel@agro.duth.gr).
Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων είναι η Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018.
Η λήξη των τοποθετήσεων πρακτικής άσκησης ορίζεται η 30/9/2018 (ημερομηνία ολοκλήρωσης της πρακτικής άσκησης).