Πρακτική Άσκηση 2018-2019- Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών

ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ TRAINEESHIPS 2018-2019
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων/Εrasmus+ του Δ.Π.Θ. υλοποιεί τη δράση πρακτικής άσκησης φοιτητών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Κινητικότητας Erasmus+ για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019. Παράλληλα συμμετέχει στον Όμιλο Πρακτικής Άσκησης Erasmus+ που συντονίζει το Πάντειο Πανεπιστήμιο.
Το εν λόγω πρόγραμμα παρέχει σε φοιτητές από όλους τους κύκλους σπουδών (προπτυχιακούς-μεταπτυχιακούς-υποψήφιους διδάκτορες) αλλά και προσφάτως αποφοίτους του Δ.Π.Θ., τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση διάρκειας 2 έως 4 μηνών, σε φορείς (π.χ. Επιχειρήσεις, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Ερευνητικά Κέντρα, Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, διπλωματικές αποστολές κ.λ.π.) που εδρεύουν σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019, έχουν εγκριθεί προς υλοποίηση τουλάχιστον 5 θέσεις Πρακτικής Άσκησης για το Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών.
H επιλογή των φοιτητών θα πραγματοποιηθεί βάσει κριτηρίων (βλ. συνημμένο αρχείο), από τον αρμόδιο Συντονιστή του προγράμματος Εrasmus+ του Τμήματος.
Τα απαιτούμενα δικαιολογητικά θα υποβάλλονται στο Γραφείο 1 (κ. Γούναρη Ελένη) υπόψη του Συντονιστή του προγράμματος Erasmus+ (Καθηγητή κ. Ν. Λιανό, τηλ. 25410-79351, εσωτ. 71351, e-mail: nlianos@arch.duth.gr).
Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων είναι η Παρασκευή 15 Ιουνίου 2018.