Πρακτική Άσκηση 2019-2020: Τμήμα Ιατρικής

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ERASMUS+ TRAINEESHIPS 2019-2020
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ

Το Τμήμα Διεθνών Σχέσεων/Εrasmus+ του Δ.Π.Θ. υλοποιεί τη δράση πρακτικής άσκησης φοιτητών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Κινητικότητας Erasmus+ για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020. Παράλληλα συμμετέχει στον Όμιλο Πρακτικής Άσκησης Erasmus+ που συντονίζει το Πάντειο Πανεπιστήμιο.

Το εν λόγω πρόγραμμα παρέχει σε φοιτητές από όλους τους κύκλους σπουδών (προπτυχιακούς–μεταπτυχιακούς–υποψήφιους διδάκτορες) αλλά και προσφάτως αποφοίτους του Δ.Π.Θ., τη δυνατότητα να πραγματοποιήσουν πρακτική άσκηση διάρκειας 2 έως 4 μηνών, σε φορείς (π.χ. Επιχειρήσεις, Μη Κυβερνητικές Οργανώσεις, Ερευνητικά Κέντρα, Εκπαιδευτικά Ιδρύματα, διπλωματικές αποστολές κ.λ.π.) που εδρεύουν σε χώρες του προγράμματος Erasmus+ (http://erasmus.duth.gr/node/16) .

Για το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, έχουν εγκριθεί προς υλοποίηση τουλάχιστον 2 θέσεις Πρακτικής Άσκησης για το Τμήμα Ιατρικής.
H επιλογή των φοιτητών θα πραγματοποιηθεί βάσει κριτηρίων (βλ. συνημμένο αρχείο), από τον αρμόδιο Συντονιστή του προγράμματος Εrasmus+ του Τμήματος.

*1/Ολγα Παγωνοπούλου (Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Φυσιολογίας)
Τετάρτη 11.00-14.00 και Πέμπτη 9.00-12.00 Εργαστήριο Φυσιολογίας, Κτίρια Προκλινικών, email: opagonop@med.duth.gr
*2/Χριστίνα Τσίγαλου (Επίκουρη Καθηγήτρια Ιατρικής-Μοριακής Μικροβιολογίας)
Παρασκευή 12.00-15.00 (εκτός 5,12/4/19 και 17/5/2019) και Τρίτη 11.00-13.00 Εργαστήριο Μικροβιολογίας ΔΠΘ, 2ος οροφος, ΠΓΝΑλεξ/πολης email : ctsigalo@med.duth.gr

Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων είναι η Τετάρτη 29 Μαΐου 2019.

Η λήξη των τοποθετήσεων πρακτικής άσκησης δεν μπορεί να υπερβαίνει την Τετάρτη 30/9/2020 (ημερομηνία ολοκλήρωσης της πρακτικής άσκησης).