Μήνυμα σφάλματος

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls στην _menu_load_objects() (γραμμή 579 του /nfs/c09/h02/mnt/127352/domains/erasmus.duth.gr/html/includes/menu.inc).

Διεθνής Κινητικότητα - ICM

Διεθνής Κινητικότητα - International Credit Mobility
    What is ICM?

International Credit Mobility (ICM) supports the mobility of individuals enrolled or employed at a higher education institution (HEI), from a Programme Country to a Partner Country or vice versa, namely:

• Student mobility for studies, open to short cycle, first cycle (Bachelor or equivalent) or second cycle (Master or equivalent) students, as well as third cycle doctoral candidates. The mobility period can last from 3 months (or one academic term) to 12 months.
  • Student mobility for traineeships, open from call 2018 to short cycle, first cycle (Bachelor or equivalent) or second cycle (Master or equivalent) students, as well as third cycle doctoral candidates. The mobility period can last from 2 to 12 months.
  • Staff mobility for teaching for academic staff to teach at a partner higher education institution (HEI) abroad. The mobility period can last from 5 days to 2 months.
  • Staff mobility for training for teaching and non-teaching staff in the form of training events abroad (excluding conferences), job shadowing, observation periods and/or training at a partner HEI. The mobility period can last from 5 days to 2 months. This activity also supports the mobility of staff from Partner Country HEIs to train at a non-academic organisation located in a Programme Country.

The applicable grant rates for travel allowance and individual support are described in the attached ANNEX IV

Roles and responsibilities

Participating organisations involved in the mobility project take on the following roles and responsibilities:

• The applicant organisation (always the Programme Country HEI) submits an application to its NA on behalf of its partner(s). The applicant can also apply on behalf of a consortium of several partners from the same Programme Country.
  • Once selected, the beneficiary organisation (always the Programme Country HEI) signs and manages the grant agreement, and reports at the end of the project. The beneficiary is financially responsible for the entirety of the grant.
  • The sending organisation (from either a Programme or a Partner Country) is responsible for selecting the students and staff and sending them abroad. This includes preparation, monitoring and recognition activities.
  • The receiving organisation (from either a Programme or a Partner Country) hosts the students and staff from abroad, providing support during their stay.
  • Students and staff normally apply directly to their institution. The selection criteria for participation in the mobility activities are defined by the HEIs involved in the project. Many of these procedures are flexible and institutions are welcome to find the arrangements which work best for their needs, for example, institutions may prefer to establish joint selection procedures.

Grant award and contractual documents

Only HEIs in Programme Countries are eligible to apply for ICM funding to their National Agency. The Programme Country HEIs fill in the application for funding on behalf of their partner(s).

If the ICM project has been selected for funding, the beneficiary institution in the Programme Country will have signed a grant agreement with their National Agency (NA). This agreement links the Programme Country HEI to its NA and provides the financial support for their mobility project. The partner institution is not a direct party to this agreement but their mobility project is described within the grant.

Once the project selected for funding, the beneficiary HEIs must sign an "inter-institutional agreement" with their partner(s) in the Programme Country before any mobility can take place.
    By signing the inter-institutional agreement, the institutions involved agree to cooperate for the exchange of students and / or staff in the context of Erasmus+. They commit themselves to respecting the quality requirements of the Erasmus Charter for Higher Education in all aspects of the organisation and management of mobility and agree on a series of quantitative and qualitative measures to ensure mobility of high quality and impact.

For detailed information, please concult the "Erasmus+ ICM Handbook for Participating Organisations"